FESTIVAL MLADOG TEATRA
2024
Članovi HART-a su sudjelovali na međunarodnom umjetničko-znanstvenom festivalu Young Theater Festival koji se je održao u Balama 23.9. -28.9.24. Ovogodišnja tema festivala je KORIJEN a upućuje sve sudionike na preispitivanje starih i kreiranje novih vrijednosti i znanja iz područja kreativnih terapija, psihologije, kazališne i vizualne umjetnosti te razvoja prehrambenih i kozmetičkih proizvoda. Svi sudionici festivala su imali priliku uključiti se u 6 modula radionica iz različitih područja te proširiti svoje osobno iskustvo i profesionalno znanje.
Organizator festivala je Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku (Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku), Sveučilište u Splitu i Općina Balle –Valle, TZ Bale-Valle i Mon Perin dd. Festival je uspješno završen a HART je postao i suorganizator festivala u 2025. godini, te će njegovi članovi imati i popust za sudjelovanje.
Radionice mindfulness art terapije za sve one koji žele poboljšati samosvjesnost i brigu o sebi je vodila prof.dr.sc. Mercedes ter Maat, koja je ujedno i prva predsjednica HART-a. Praksa mindfulness meditacije i art terapije pomogla je sudionicima da poboljšaju svjesnost, pažnju ili koncentraciju, prisutnost i staloženost smirenost). Provedeno je 5 trosatnih radionica na u koje su se svi sudionici bez prethodnog znanja o art terapiji te mindfulnessau mogli priključiti.
Kreativne radionice sa plesom i pokretom je vodila doc.art. Sanela Janković Marušić praktično uvodeći sudionike u koncept uzemljenja, kao sposobnosti percipiranja i življenja u trenutku i sada te iskustvu kontakta. Također su vođene vježbe na temu kreiranja sigurnog mjesta u odnosu prema okolini i samome sebi; vremenske crte s autentičnim pokretom kao alatom; rad na krajolicima tijela osluškujući unutarnje senzacije te funkcionalni aspekt kretanja tijela po Bartenieff principe.
Radionice stvaranja i svjesnosti su vodili prof.dr.sc. Timea Marušić Hren i prof.dr.sc. Darko Hren a radionica je omogućila sudionicima da istraže svoj proces svjesnosti kroz ekspresivni stvaralački rad. Tijekom pet trosatnih susreta u pet dana radili su sa svjesnošću koristeći različite kreativne tehnike, istraživali načine.
Radionicu „Pogledaj u sebe“ vodila je prof.dr.sc. Ana Kurtović u kojoj su sudionici bili sumjereni na razumijevanje funkcije ljudskog uma koji radi 24 sata na dan, čak i kada spavamo a većinu tog vremena odvijaju se kognitivni procesi i proizvode razni kognitivni sadržaji. Sudionici su iskustveno radili na temi koje negativne misli imaju te iskrivljene i netočne misli. prof.dr.sc. Ana Kurtović je također vodila i radionicu za osobe treće životne dobi „Vrijednosti kao korijenje smisla“.
Radionice kostimografije „Od materijala do simbolike karaktera lika“ je vodila prof.dr.art. Jasmina Pacek (koja je i umjetnički direktor Festivala) upućujući polaznike kroz proces dizajna kostima, koji je vrlo složen jer uključuje aspekte estetike, funkcionalnosti, inženjeringa, konstrukcije, budžeta, redateljsku viziju, kreiranje karaktera likova i još mnogo toga. Koristila se je metodologija Ekspresivnog kontinuuma kreativnih terapija kako bi se obuhvatile sve razine kreativnog i misaonog iskustva: kognitivno simbolička, perceptivno afektivna i kinestetičko osjetilna razina.
Radionice improvizacijskog teatra sa intuitivnim i autentičnim izvedbama je vodila prof.dr.sc. Željka Flegar po principima Viole Spolin i Keitha Johnstonea, kojima se razvija mašta, grupna energija i kvalitetna komunikacija kako bi se ispričale neviđene priče i prelazile granice mogućeg te doživjeli trenutci genijalnosti, Sudionci su iskusili tehnike i vježbe Impro sustava te Kazališnih igara kako bi stvorili kratkometražne izvedbe koje odišu lakoćom djetinjeg stvaralaštva i inspiracije te progovaraju o složenim temama i pitanjima ljudskog postojanja.
Radionice mjuzikla su vodili izv.prof.dr. Trent Blanton sa the School of Theatre and Dance at East Carolina University, doc.dr. Rebecca, Simon, doc.dr. Dan Rutzen i izv.prof.dr.Jayme Klinger Host. Ove radionice su objedinile glumačke i glazbene vještine kroz analizu glazbe i teksta, psihofizičke vježbe te glazbeni trening glasa.
Radionice „Od pretjerivanja do neglumljenja“ je vodio prof. dr. Andras Hathazi kroz koje se j e svaki polaznik, bez obzira na scensko i glumačko iskustvo, osnažio u procesu samopromatranja i samo analize te u kreativnom radu u grupi. Na radionice su imale poseban naglasak na tjelesnost, emotivnost, govornu radnju fokusiranost i pažnju.
Radionice Kreativnog pisanja je vodio doc.dr. Dragan Komadina a cilj radionica je bio poznati polaznike s osnovama dramaturgije i dramskog pisanja te steći vještine pisanja i konceptualizacije dramskog teksta.
Radionice dizajna svjetla je vodio prof.art. Robert Majoroš u kojima je poveo sudionike u proces opredjeljujući se za funkciju svjetla, slijedeći put starih majstora svjetla i njihova učenja primijenjenih na suvremenu scenu. Analizirali su potrebu svjetla prema kazališnim žanrovima kao i u svakoj ambijentalnoj predstavi festivala na brojnim lokacijama (renesansnim gradskim trgovima, austro-ugarskim tvrđavama, ispred modernih bazena itd.).
Likovnu radionicu „Bakreni novčić“ za djecu je vodila doc.art. Breza Žižović.
Radionicu lutaka je vodila pof.dr.sc. Kata Kiso Palocsay.
Radionice nutricionizma, kozmetike i zdravlja su vodile izv.prof.dr.sc. Danijela Skroza, izv.prof.dr.sc. Ivana Generalić Mekinić, prof.dr.sc. Stela Jokić, prof.dr.sc. Daniela Čačić Kenjerić i mag.nutr. Lidija Šoher.